Turna Kuşları Barış İçin Kanat Çırptı

Sinop Belediye Başkanlığınca düzenlenen çocuk şenlikleri kapsamında Aşıklar Caddesi Barış Manço çocuk parkında Turna Kuşları Sinop’ta Barış İçin Kanat Çırpıyor başlığı altında Origami yöntemi ile 1000 adet turna kuşu yapılarak 12 yaşında hiroşimaya atılan atom bombasından dolayı hastalanarak yatağa düşen Sadako Sasaki anıldı.

Etkinlikte çocuklar yapatıkları turna kuşları ile sevgi, kardeşlik ve dünya barışı ile ilgili mesajlar verdiler.
Her yıl dünyanın farklı yerlerinde Sadako Sasaki’nin tamamlayamadığı rengarenk turna kuşlarını katlayan çocuklar Sinop’tan da dünyaya barış mesajı verdiler. Sinop Telvin Sanat Akademisinin origami üstüne eğitimler verdiği etkinlikte belediye tarafından çocuklara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

 

12 yaşına geldiğinde Hiroşima’ya atılan atom bombasından dolayı hastalanarak yatağa düşen Sadako Sasaki, bir Japon inancına göre kâğıttan 1000 turna kuşu yaparsa dileğinin gerçek olacağına ve iyileşip tekrar eskisi gibi oyuncaklarıyla oynayacağına inanmaktaydı.

Sasaki hayata gözlerini yumduğunda yatağının başucunda kağıtlardan yaptığı 646 turna kuşu durmaktaydı.
Her yıl dünyanın farklı yerlerinde Sadako Sasaki’nin tamamlayamadığı rengarenk turna kuşlarını katlayan çocuklar dünyaya barış mesajı verirler. İstanbul Oyuncak Müzesi’nde açıldığı ilk yıldan beri Sadako Sasaki’nin anısına turna kuşu etkinliği düzenlenmekte.